تبلیغات
قرآن-وب

1

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:

بدانید كه همراه عزّت، ذلّت و به دنبال حیات، مرگ و همراه دنیا، آخرت است و براى هر چیز حسابگر و بر فراز هر چیزى مراقبى است و براى هر كار نیكى پاداش و در برابر هر كردار ناپسندى مجازاتى قرار دارد.(1)

 

از خصوصیّات دنیا، دگرگونى آن است; یعنى، دنیا و نیز خود انسان - كه جزئى از دنیاست - بر یك حال باقى نمى مانند و توجه به همین مطلب، غرور انسان را مى شكند; زیرا بیشترین گرفتارى و مصیبت آدمى، از غفلت است و اگر آدمى غافل نبود، به آسانى تن به ذلّت نمى داد و گناه نمى كرد. كوتاه سخن این كه، غفلت ریشه همه بدبختى هاى انسان است و اسلام براى رفع و دفع آن، راه ها و وسایلى را بیان كرده است.

* * * * *

عوامل شكست غرور و غفلت:

الف: توجه به دگرگونى هاى دنیا مى تواند انسان را بیدار كرده و فروتن سازد. اگر متوجه باشد كه بعد از هر عزّتى، ذلّتى و بعد از هر سلامتى، بیماریى و بعد از هر امنیتى، ناامنى و هراسى و بعد از هر جوانى، پیریى هست، متواضع مى شود و گرد غفلت را از جان خویش مى زداید.

انسان باید بداند مقام، مال، قدرت و سایر مواهب دنیوى، جاودانه نیست و خواه ناخواه روزى از او گرفته مى شود. این واقعیّت بسیار مهمّى است كه دنیا بر یك حال باقى نمى ماند و دائم در حال دگرگونى است لذا، نمى توان بر آن تكیّه كرد. آرى باید دنیا را، معبر و گذرگاه و خانه كوچ كردن دانست و فهمید كه تنها ذات اقدس الهى، باقى و سرمدى است.

 

ب: طاعات و عبادات نیز غرور و غفلت را مى زداید; انسان با نماز، به یاد خدا مى افتد و غفلت را از بین مى برد.

بعضى از افراد مى پرسند: تا چه زمانى باید نماز خواند؟ باید گفت: تا زمانى كه در دنیا هستیم باید نماز بخوانیم. اصلا ما به نماز محتاجیم، باید با نماز، دست نیاز به درگاه بى نیاز ببریم و از او دواى دردهاى خود را بخواهیم. نماز، غفلت زدا و بیدارگر است.

 

ج: مصایب و مشكلات نیز، غفلت انسان را از بین مى برد. دشوارى ها در نگاه ابتدایى، بلاست اما اگر خوب به آن بنگریم نعمت است; به عبارت دیگر، بلا بودن تنها یك روى سكّه و روى دیگر آن، سراسر خوشى و سرور است.

یكى از منبرى هاى قدیمى تشبیه خوبى مى كرد و مى گفت: اگر تمام جاده ها صاف و هموار باشد، خواب بر راننده مستولى مى شود، اما اگر در بعضى از جاهاى آن، دست اندازى باشد، آدمى را از خواب بیدار مى كند، و گاهى ناهموارى هاى مصنوعى مى سازند كه رانندگان خوابشان نبرد، مصیبت نیز چنین است، ظاهرش ناراحتى است و درونش رحمت و نعمت.

پی نوشت:

1. بحار، ج 74، ص 175.

* * * * *

منبع:

سلسله مباحث اخلاقی آیةالله مکارم شیرازی
طبقه بندی: داستان ها,کرامت ها,نصایح،
[ چهارشنبه 19 مرداد 1390 ] [ 06:19 ب.ظ ] [ mahmood hosseinpor ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
تبلیغات


آمار سایت